SIBE 2019 8th Congress of Italian Society for Evolutionary Biology in Padua, Congresso SIBE 2019 Padova

SIBE 2019 Conference Preliminary Programme

Sunday 1st September, 2019
Orto Botanico
Via Orto Botanico 15, 35123 Padova

10:00 – 13:00 SIBE-IRSAE crash course in Bridging Phylogeny and Population genetics
Organizers: OMAR ROTA-STABELLI, FRANCESCA CAGNACCI
Read more
10:00 – 13:00 REGISTRATION
13:00 – 13:15 WELCOME ADDRESS
13:15 – 14:00 OPENING LECTURE
SCOTT GILBERT - Swarthmore College, University of Helsinki
Selectable units of evolution: the importance of developmental symbioses Lecture dedicated to NICOLA SAINO

Symposium

Phylo3: phylogenetics, phylogenomics & phylogeography

Organizers: OMAR ROTA-STABELLI, EMILIANO TRUCCHI, LINO OMETTO

14:00 – 14:30 DANIELE SILVESTRO – University of Gothenburg, University of Lausanne
Inferring macroevolutionary processes from phylogenies and fossils
14:30 – 14:45 IGNACIO QUINTERO AND MICHAEL LANDIS
Interdependent Phenotypic and Biogeographic Evolution Driven by Biotic Interactions
14:45 – 15:00 SAVERIO VICARIO, MARIA ADAMO, CRISTINA TARANTINO AND PALMA BLONDA
Correlating phenology dynamics estimated via Landsat collection with observed avian phylogenetic diversity in the national Park of Peneda-Gerês in northern Portugal
15:00 – 15:15 GIOBBE FORNI, ANGELO ALBERTO RUGGERI, FEDERICO PLAZZI, BARBARA MANTOVANI AND ANDREA LUCHETTI
BASE: overcoming constraints & limitations of the ω in a phylogenomic framework
15:15 – 15:30 FEDERICA VALERIO, FRANCESCA SCOLARI, LUDVIK GOMULSKI, MARIANGELA BONIZZONI AND LINO OMETTO
“Melons and mangos for my friend and just olives for me, please”: the evolution of food choice in Bactrocera fruit flies
15:30 – 16:00 Coffee break
16:00 – 16:15 S FUSELLI, M GERDOL, C MCDOUGALL, R BIELLO, D.J. SCHMIDT, A MANCIA, S GRECO, S PALMITESSA, D.T. ROBERTS, T ESPINOZA, A PALLAVICINI AND G BERTORELLE
Transcriptome structure and evolution when the size of the genome is 50 gigabases: some preliminary data for the Australian lungfish lineage (Neoceratodus fosteri)
16:15 – 16:30 ANDREA SILVERJ AND OMAR ROTA-STABELLI
Codon usage indicates that amphibians, reptiles and birds are major hosts for Zika and other arboviruses: implications for epidemiology and surveillance
16:30 – 16:45 MICHELE MARCONCINI, LUIS HERNANDEZ, VINCENT HOUÉ, FEDERICA VALERIO, UMBERTO PALATINI, ELISA PISCHEDDA, LINO OMETTO, FEDERICO FORNERIS, ANNA-BELLA FAILLOUX AND MARIANGELA BONIZZONI
Polymorphism analyses and protein modelling inform on functional specialization of Piwi clade genes in the arboviral vector Aedes albopictus
16:45 – 17:00 NICOLA ZADRA, ANNAPAOLA RIZZOLLI AND OMAR ROTA STABELLI
Phylogeny and divergence of Aedini mosquitoes: evolutionary scenarios and genomic perspectives
17:00 – 17:15 ALESSANDRO ROSSI, LAURA TREU, HENRIKE ZSCHACH AND BAS DUTILH
Evolutionary study of the crAssphage virus at gene level
17:15 – 17:30 MICHELE CASTELLI, MARZIEH KASHKOULI, YAGHOUB FATHIPOUR, ANNA MARIA FLORIANO, FABIO SPAIRANI, CLAUDIO BANDI, MOHAMMAD MEHRABADI AND DAVIDE SASSERA
Convergent genome reduction patterns in bacterial symbionts of stink bugs
17:30 – 17:45 ANNA MARIA FLORIANO, EMANUELA OLIVIERI, MICHELE CASTELLI, STEFANO GAIARSA, EMANUELA CLEMENTI, AMRITA VIJAY, BENJAMIN MAKEPEACE, CATHERINE HARTLEY, VALENTINA SERRA, EDWARD KARIUKI, BERSISSA KUMSA, KATERINA KYBICOVA, LAURA RINALDI, ANA MARIA PALOMAR URBINA, ATLE MYSTERUD, CLAUDE RISPE, OLIVIER PLANTARD, NATHAN LO, AARON JEX, CLAUDIO BANDI, LIONEL GUY AND DAVIDE SASSERA
Towards the understanding of the evolution of intramitochondrial tropism in ticks symbionts
17:45 – 18:00 ANTONIO CARAPELLI, CHIARA LEO, FRANCESCO NARDI AND FRANCESCO FRATI
Molecular phylogenetics of early diverging hexapod lineages
18:00 – 18:15 ANANYA JANA AND PRAVEEN KARANTH
Multilocus nuclear markers provide new insights into the origin and evolution of the blackbuck, Antilope cervicapra
18:15 – 19:30 BOTANICAL GARDEN FULL VISIT
19:30 – 20:30 APERITIVE + SIBE’S GOT TALENT

Monday 2nd September, 2019
Orto Botanico
Via Orto Botanico 15, 35123 Padova

Symposium

Units of diversity: tools, strategies and case-studies to define species limits

Organizers: CHIARA PAPETTI, LUCIO BONATO

9:00 – 9:40 BIRGIT SCHLICK-STEINER – University of Innsbruck
Integrative taxonomy: interface of systematics and evolutionary biology
9:40 – 9:55 LEONARDO PLATANIA, RALUCA VODĂ, VLAD DINCĂ, GERARD TALAVERA, ROGER VILA AND LEONARDO DAPPORTO
Integrative analyses on western palearctic lasiommata reveal a mosaic of nascent butterfly species
9:55 – 10:10 FRANCESCO MARTONI, GARY TAYLOR, SIMON R. BULMAN, ANDREW PITMAN AND KAREN F. ARMSTRONG
Species delimitation and integrative taxonomy applied to the New Zealand psyllids (Hemiptera: Psylloidea)
10:10 – 10:25 KATIA SCIUTO, MARION WOLF AND ISABELLA MORO
Systematic revision of the genera Pleurastrum and Chlorococcum (Chlorophyta) based on molecular and climate data
10:25-10:40 GIULIA MAGOGA, MATTEO BRUNETTI, DIEGO FONTANETO AND MATTEO MONTAGNA
Factors affecting the accuracy of molecular species delimitation: evidences from the species-rich beetle family of Chrysomelidae
10:40 – 11:10 Coffee break
11:10 – 11:25 GIULIA AGOSTINETTO, ADAM CHAHED, MARZIA DI FILIPPO, ANNA SANDIONIGI, DARIO PESCINI AND MAURIZIO CASIRAGHI
ExTaxsI: Exploration Taxonomies Informations, a tool to build and visualize amplicon database
11:25 – 11:40 ANTONIA BRUNO, ANNA SANDIONIGI, DAVIDE MAGNANI, ANTONELLA PANIO, MARZIA BERNASCONI, MASSIMO LABRA AND MAURIZIO CASIRAGHI
Mining the microbial word of a drinking water treatment plant: unexplored biodiversity revealed
Symposium

Miscellaneous topics

Organizers: CHIARA PAPETTI

11:40 – 11:55 PAOLO FRANCHINI, CARMELO FRUCIANO, NIDAL KARAGIC, ANDREAS F. KAUTT, ALEXANDER NATER, RALF SCHNEIDER, MELISA OLAVE, C. DARRIN HULSEY AND AXEL MEYER
Dissecting the genetic basis of pharyngeal jaw parallelism in sympatric Midas cichlid fish radiations
11:55 - 12:10 VICTORIA CABRERA, NICOLAI NÜRK AND COLIN HUGHES
The interplay between trait, ecology and diversification in Lupinus
12:30-13:30 LUNCH (not included)
Symposium

Evolution in marine environments

Organizers: LISA LOCATELLO, MARIA VITTORIA MODICA, MARCO MUNARI

13:30-14:00 LLOYD PECK – British Antarctic Survey (UK)
Life in cold extremes: adaptations of Antarctic marine species
14:00 – 14:15 DAVIDE ASNICAR, MARCO MUNARI AND MARIA GABRIELLA MARIN
Can prolonged parental exposure to seawater acidification result in different responses of Paracentrotus lividus offspring?
14:15 – 14:30 JESSICA VETTESE, STEFANIA PUCE, FEDERICO DOMINICHELLI, STEFANO GRIDELLI, CAMILLA ROVETA, TOMAS VEGA FERNÁNDEZ AND LUIGI MUSCO
Together or alone? Protocooperative predation may be an evolutionary driver promoting gregarism in cnidarian polyps
14:30 – 14:45 TERESA ROMEO, VALENTINA ESPOSITO, MARCELLA DI BELLA AND SIMONEPIETRO CANESE
Life adaptation to extreme conditions in the hydrothermal system of Panarea: case study of basiluzzo islet
14:45 – 15:00 FABIO GASPARINI, VIRGINIA VANNI, CHIARA ANSELMI AND LUCIA MANNI
Stem cell based survival strategies in the marine environment: alternative developmental and regenerative pathways in star ascidians
15:00 – 15:15 VALERIA RUSSINI, GIULIA FASSIO, MARIA VITTORIA MODICA AND MARCO OLIVERIO
First evidence of poecilogony in the Neogastropoda
15:15- 15:30 GIULIA FASSIO, MARIA VITTORIA MODICA, LOU MARY, PAUL ZAHARIAS, ALEXANDER E. FEDOSOV, JULIETTE GORSON, YURI I. KANTOR, MANDE HOLFORD AND NICOLAS PUILLANDRE
Venom diversity and evolution of the most divergent cone snail genus Profundiconus
15:30 – 16:00 Coffee break
16:15 – 16:30 MARCO GERDOL, FEDERICO ANSALONI, VALENTINA TORBOLI, PIERO GIULIO GIULIANINI, MARIA ROSARIA COSCIA, GIANFRANCO SANTOVITO, FRANCESCO BUONOCORE, GIUSEPPE SCAPIGLIATI AND ALBERTO PALLAVICINI
Comparative transcriptomics sheds new light on peculiar cold adaptation strategies in the gills of Cryonotothenioidea
16:30 – 16:45 CHRISTINA EGGER, CYMON COX, BASTIAN BRENZINGER, BARBARA BUGE AND KATHARINA JÖRGER
Molecular phylogeny of Caecidae micro snails (Truncatelloidea, Caenogastropoda) and the evolution of a tubular shell
16:45 – 17:00 RUS HOELZEL
Vertical evolution across deep water boundaries in the genus Coryphaenoides
17:00 – 17:15 PAOLO MOMIGLIANO, HENRI JOKINEN, ANTOINE FRAIMOUT, ANN-BRITT FLORIN, ALF NORKKO AND JUHA MERILÄ
Extraordinarily rapid speciation in a marine fish
17:15 – 17:30 IMMACOLATA CASTELLANO, MARCO GERDOL, MARCO SOLLITTO AND ALBERTO PALLAVICINI
Unveiling the evolutionary history of sulfoxide synthase OvoA in metazoans
17:30 – 17:45 FEDERICO PLAZZI AND MARCO PASSAMONTI
SmithRNAs: a new arena for mito-nuclear interaction and coevolution
17:45 – 19:30 SIBE GENERAL MEETING
19:30 – 21:00 DINNER (not included)
21:00 – 22:30 EVENING SHOW (Botanical garden)

Tuesday 3rd September, 2019
Orto Botanico
Via Orto Botanico 15, 35123 Padova

Symposium

Conservation and evolution

Organizers: LEONARDO CONGIU, ELISA BOSCARI, GABRIELE GENTILE

9:00 – 9:30 CHRISTOPHER CLEMENTS – University of Bristol
Tracking traits to predict declines
9:30 – 9:45 GIACOMO ZILIO, LOUISE NOERGAARD AND OLIVER KALTZ
Experimental evolution of parasite dispersal strategies in spatially dynamic landscapes
9:45 – 10:00 GERARDO FRACASSO, DIETER HEYLEN AND ERIK MATTHYSEN
Individual variation and evolutionary potential of parasite traits in a songbird-tick system
10:00 – 10:15 ILARIA FRACASSO, ROBERTO CELVA, BARBARA CRESTANELLO, MATTEO GIRARDI, ALEXIS MARCHESINI, PIERGIOVANNI PARTEL, PAOLO PEDRINI, DAVIDE SCRIDEL, SIMONE TENAN, ALESSANDRO FORTI, MATTEO ANDERLE AND CRISTIANO
Integrating individual genotyping and eDNA metabarcoding diet analysis for the study of an elusive bird, the hazel grouse (Tetrastes bonasia) Vernesi
10:15 – 10:30 ABIGAIL L. LIND, YVONNE Y.Y. LAI, YULIA MOSTOVOY, ALISHA K. HOLLOWAY, ALESSIO IANNUCCI, ANGEL C.Y. MAK, MARCO FONDI, VALERIO ORLANDINI, WALTER L. ECKALBAR, MASSIMO MILAN, MICHAIL ROVATSOS, ILYA G. KICHIGIN, ALEX I. MAKUNIN, MARTINA JOHNSON POKORNÁ, MARIE ALTMANOVÁ, VLADIMIR A. TRIFONOV, ELIO SCHIJLEN, LUKÁŠ KRATOCHVÍL, RENATO FANI, PETR VELENSKÝ, IVAN REHÁK, TOMASO PATARNELLO, TIM S. JESSOP, JAMES W. HICKS, OLIVER A. RYDER, JOSEPH R. MENDELSON III, CLAUDIO CIOFI, PUI-YAN KWOK, KATHERINE S. POLLARD AND BENOIT G. BRUNEAU
A high-resolution, chromosome-assigned Komodo dragon genome reveals adaptations in the cardiovascular, muscular, and chemosensory systems of monitor lizards
10:30 – 11:00 Coffee break
11:00 – 11:15 GIULIANO COLOSIMO, GABRIELE DI MARCO, ANGELO GISMONDI, ALESSIA D'AGOSTINO, GLENN GERBER, ANTONELLA CANINI AND GABRIELE GENTILE
Effective reproductive isolation mechanism (RIMs) between C. marthae and C. subcristatus in Galápagos: the possible role of chemical signaling for species recognition
11:15 – 11:30 ROBERTO BIELLO, MAURO ZAMPIGLIA, EMILIANO TRUCCHI, ANNA LAURA MANCIA, GIULIA FABBRI, RODRIGO BAPTISTA, SILVIA FUSELLI, DANIELE CANESTRELLI AND GIORGIO BERTORELLE
From conservation genetics to conservation genomics: the case of the endangered land tortoise Testudo hermanni
11:30 – 11:45 FEDERICA POLI, SIMONE IMMLER AND CLELIA GASPARINI
Effects of ovarian fluid on sperm traits and its implications for post-mating sperm selection in the zebrafish
11:45 – 12:00 ALEXANDRA GLAVASCHI, SILVIA CATTELAN AND ANDREA PILASTRO
Sexual selection under varying predation risk
12:00 – 12:15 MARCO CROTTI, COLIN ADAMS AND KATHRYN ELMER
Evolutionary implications of translocation for whitefish in Scotland
12:15 – 13:00 LUNCH (offered by NaturaSì)
13:00 – 14:00 POSTER SESSION
Symposium

Social Behaviour: Ecology and Evolution

Organizers: MATTEO GRIGGIO, TYRONE LUCON-XICCATO

14.00 – 14:30 DANIELA CAMPOBELLO – University of Palermo
Evolutionary consequences of social transmission in avian brood parasitism systems
14:30 – 14:45  LAURA BUSIA, COLLEEN SCHAFFNER AND FILIPPO AURELI
The danger within: Relationship quality affects vigilance in wild spider monkeys(Ateles geoffroyi)
14:45 – 15:00 STEFANO GRIGNOLIO, ALICE BRAMBILLA, MARCO APOLLONIO AND FRANCESCA  BRIVIO
A long-term study on social behaviour of a wild large herbivore
15:00 – 15:15 ADAM REDDON, CODY DEY AND SIGAL BALSHINE
Submissive behaviour is mediated by sex, social status, relative body size, and shelter availability in a social fish
15:15 – 15:30 CRISTINA SARTORI, NADIA GUZZO, ENRICO MANCIN AND ROBERTO MANTOVANI
Social dominance and fertility: indirect genetic effects and antagonistic relationships
15:30 – 15:45 DONATO A. GRASSO, DANIELE GIANNETTI, CRISTINA CASTRACANI, ALESSANDRA MORI, MASSIMO NEPI AND STEFANO MANCUSO
A special case in ant-plant relationships: mutualism or partner manipulation mediated by extrafloral nectar?
15:45 – 16:00 BENIAMINO TULIOZI, ELISA LIGORIO, ETTORE CAMERLENGHI AND MATTEO GRIGGIO
Interactions between individual variation in behaviour and group performances in House Sparrow
16:00 – 16:30 Coffee break
Session on Evolutionary Medicine
Organizer: MARCO PASSAMONTI
16:30 – 17:00 ALFONSO TROISI – University of Roma Tor Vergata
Mr. Darwin incontra il Dr. House: i contributi della biologia evoluzionistica alla medicina e alla psichiatria
17:00 – 17:15 GIACINTO LIBERTINI
Importance and Meaning of Phenoptosis
17:15 – 17:30 Dr. Darwin Award
17:30 – 18:00 PRIZE AWARD AND CEREMONY
18:00 … SPECIAL GUIDED VISIT & SOCIAL DINNER

Wednesday 4th September, 2019
Aula Magna "Galileo Galilei", Palazzo Bo
Via VIII Febbraio, 2, 35122 Padova

1st joint session SIBE + AAI

Population genetics and population genomics

Organizers: GIORGIO BERTORELLE, LUCA PAGANI

9:00 – 9:40 MONTGOMERY SLATKIN - University of Berkeley
Genetic effects of range expansions
9:40 – 9:55 KUN HUANG, LINO OMETTO, NICOLA SEGATA AND OMAR ROTA-STABELLI
Highly-resolved strain-level population dynamics of Wolbachia from large-scale metagenomes
9:55 – 10:10 SILVIA GHIROTTO, MARIA TERESA VIZZARI, FRANCESCA TASSI, GUIDO BARBUJANI AND ANDREA BENAZZO
Distinguishing among complex evolutionary models using unphased whole-genome data through Approximate Bayesian Computation
10:10 – 10:25 EMILIANO TRUCCHI, ANDREA BENAZZO, MARTINA LARI, ALICE IOB, STEFANIA VAI, LAURA NANNI, ELISA BELLUCCI, ELENA BITOCCHI, XU CHUNMING, SCOTT JACKSON, LEMA S VERÓNICA, BABOT PILAR, OLISZEWSKI NURIT, GIL ADOLFO, MEME GUSTAVO, MICHIELI TERESA, DE LORENZI MONICA, LUCIO CALCAGNILE, DAVID CARAMELLI, BASTIAAN STAR, HUGO DE BOER, SANNE BOESSENKOOL, ROBERTO PAPA AND GIORGIO BERTORELLE
Ancient genomes reveal early farmers selected common beans while preserving diversity
10:25 – 10:40 EUGENIA D’ATANASIO
Phenotype prediction from ancient low-coverage genomes
10:40 – 11:00 Coffee break
11:00 – 11:15 GUIDO ALBERTO GNECCHI RUSCONE
Polygenic adaptation to high altitude: insights from Tibetan and Sherpa genomes
11:15 – 11:30 CLAUDIA OJEDA-GRANADOS
Unravelling genetic adaptations of Mexican populations to their ancestral environments and the potential dis-adaptive loci influencing their present-day disease risk
11:45 – 13:00 CAVALLI SFORZA PRIZE AND LECTURE (open to the public) with FRANCESCO CAVALLI SFORZA
Prize awarded to Montgomery Slatkin
13:00 – 14:00 LUNCH (offered by NaturaSì)
   2nd joint session SIBE + AAI
14:00 – 15:00 GARRETT HELLENTHAL - University College London
Defining contemporary "populations", and inferring their ancestral histories, using genome-wide DNA
15:00 – 15:30 Coffee break
3rd joint session SIBE + AAI
15:30 – 16:30 COSIMO POSTH - Max Planck Institute
Paleolithic interactions: hunter-gatherer genetic history across European geo-temporal transects
16:30 – 18:00 ROUND TABLE ON SCIENCE COMMUNICATION (open to the public) Read more